KOLEJNE OSTRZEŻENIE 2 STOPNIA PRZED BURZAMI Z GRADEM

Podczas kolejnej doby i nocy może ponownie zagrzmieć oraz spaść spora ilość deszczu. W związku z tym zamieszczamy informacje o wydanych ostrzeżeniach, prognozach konwekcyjnych oraz grafikę z opisem jak należy zachowywać się podczas burzy !
Znalezione obrazy dla zapytania jak zachować się w czasie burzy

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytut Badawczy – Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Poznaniu wydał kolejne ostrzeżenie dla naszego województwa.

OSTRZEŻENIE nr 52 – BURZE Z GRADEM / 2 stopień zagrożenia
Ważnośćod 2017-08-11 17:00:00 do 2017-08-12 03:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo80% (Burze z gradem)
Czas wydania: 2017-08-11 11:58:00
Synoptyk: Marek Pruchniewicz

Ekipa Weather Alert Wolsztyn – Centrum Monitoringu Ostrzeżeń Pogodowych  przekazuje opis ostrzeżenia.
Prognozuje się wystąpienie gwałtownych burz, głównie w zachodniej i centralnej Polsce, które mogą przynieść niebezpieczne zjawiska w postaci silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu i opadów dużego gradu. Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.
Z racji tego, że sytuacja nadal pozostaje niejednoznaczna, śledźcie komunikaty, spoglądajcie w niebo, a przede wszystkim zachowajcie ostrożność. 

Zamieszczamy również prognozę konwekcyjną oraz jej omówienie na dzień 11.08.2017 oraz noc 11/12.08.2017.

Z uwagi na niepewne prognozy nasz obszar 2 stopnia zagrożenia został poszerzony, ponieważ do końca nie wiadomo gdzie przejdzie strefa silnych burz. Jeśli sytuacja będzie dynamiczna, prognoza będzie aktualizowana!

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność atmosfery (CAPE 1000-2500 J/kg), a wskaźnik niestabilności osiągnie (LI od -5 do -10 ⁰C). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie zafalowania oraz potencjalnego niżu. Pojawi się także spora wodność atmosfery (PW 40 – 45 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 10 – 14 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Takie zestawienie parametrów termodynamicznych może skutkować nawalnymi opadami deszczu.

Wraz z warunkami termodynamicznymi, pojawi się kinematyka. W związku z zaostrzeniem się fali nad krajem, pojawi się silniejszy przepływ, co za tym idzie, większe uskoki pionowe wiatru DLS 0-6 km (15 – 25 m/s) LLS 0-1 km (10 – 15 m/s) oraz skrętność wiatru SRH 0-3 km (100 – 300 m2/s2). Zestawienie tych parametrów może spowodować powstanie silnych superkomórek burzowych, a w późniejszym czasie układu liniowego. Gdzie przejdą te zorganizowane struktury do końca nie będzie wiadome, jednak charakteryzować się będą dużą intensywnością.

Podczas przechodzenia superkomórek głównym zagrożeniem będą silne, niszczące porywy wiatru (lokalnie osiągać mogą 120 km/h) oraz opady dużego gradu (punktowo o średnicy nawet do 6 cm). Nie wykluczone jest pojawienie się 1-2 trąb powietrznych (dość silnych). W czasie przechodzenia mezoskalowego układu konwekcyjnego spodziewamy się silnych (punktowo niszczących) porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, powodujące lokalne zalania i podtopienia, oraz opady gradu.

Źródło prognozy oraz opisu Polscy Łowcy Burz.

Stan z radarów burzowo.info na godz 14:20

Stan na godz 21:20

Komentarze z facebooka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *