ORKAN KSAWERY NA TERENIE GMINY WOLSZTYN

W czwartek 5 października teren gminy Wolsztyn zgodnie z naszymi prognozami nawiedził orkan Ksawery. Wiatr w porywach osiągał prędkość ponad 150km/h. Najwięcej szkód zaczął wyrządzać od godziny 18:00. Pierwszy raz strażaków z Kębłowa wezwano o godzinie 17:54. Zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kębłowie przebywał akurat na dworcu PKP w Wolsztynie gdzie nagrywano film. Ochotników zadysponowano do powalonego drzewa na drodze Kębłowo – Stary Widzim. Po usunięciu drzewa strażacy dostali kolejne zgłoszenie, wtedy udać się mieli do Błocka. W drodze strażacy zatrzymywali się kilka razy między innymi na trasie Nowy Widzim – Stara Dąbrowa, Stara Dąbrowa – Gościeszyn oraz Gościeszyn – Błocko. W drodze powrotnej do remizy uprzątnęli także drogę na Łąkie w Gościeszynie. Po powrocie do remizy, bardzo szybko strażacy z Kębłowa ponownie zostali wezwani do działań ponownie w okolice Błocka, Gościeszyna, Starej Dąbrowy.

Doszło też do kilku poważniejszych zdarzeń. We Wroniawach w jednym z budynków gospodarczych porwany został dach, w wyniku czego uszkodzona została ściana tego budynku. W Wolsztynie, na ulicy Przemysłowej motorowerzysta najechał na leżącą gałąź w wyniku czego upadł na ziemię i dostał złamania kończyny dolnej. ZRM przetransportował go do wolsztyńskiego szpitala. W Powodowie, „Ksawery” porwał dach budynku gospodarczego, ten po pokonaniu kilkudziesięciu metrów uderzył w budynek mieszkalny uszkadzając jego ścianę – czytamy na stronie Wolsztyn112.info

Dowiedzieliśmy się także, że na terenie Kębłowa jednemu z mieszkańców wiatr porwał blaszany garaż, który wylądował na samochodzie osobowym. Na terenie całego powiatu wyłączono prąd co skutkowało brakiem zasięgu telefonii komórkowej. Z powodu braku prądu zamknięte były sklepy, stacje benzynowe, piekarnie. W jedynym otwartym sklepie w Kębłowie brakowało podstawowych artykułów spożywczych. Nie szło dodzwonić się na numery alarmowe. Orkan Ksawery zafundował całkowity paraliż społeczeństwa.

Doszło także do potrącenia chłopca w Kębłowie na ulicy Nowej (o tym w osobnym artykule).

W akcjach na terenie powiatu uczestniczyli strażacy z JRG Wolsztyn, OSP Kębłowo, Tłoki, Wroniawy, Tuchorza, Chobienice, Boruja, Kaszczor, Mochy, Obra, Świętno, Kopanica, Przemęt, Bucz, Siedlec, patrole policji z KPP w Wolsztyn, posterunku w Siedlcu oraz Przemęcie. Wszystkie zespoły energetyki, a także ZRM z Wolsztyna.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć oraz filmik obrazujący szkody wyrządzone przez orkan Ksawery na terenie gminy Wolsztyn:


Orkan Ksawery 5-6.10.2017

Komentarze z facebooka